Makale Gönder

Dergimiz 2018 yılı itibariyle makale kabulünü “DergiPark” sistemi üzerinden yapacaktır.

ETİK KURUL İZNİ GEREKTİREN YAZILAR İÇİN YAZARLARIN ÖNCELİKLE BU UYARIYI OKUMALARI GEREKMEKTEDİR.

Etik Kurul İznine Gerek Olmadığına Dair Beyan Formu

Telif Hakkı Devir Formu

COPE Ek Beyanlar Formu

Dergimizde yayımlanmasını istediğiniz makalelerinizi dergimizin “Yayın İlkeleri” ve Yazım Kurallarına” göre yazarak bu bağlantıdan “Makale Gönder” tuşuna tıklayarak gönderiniz. Makale gönderebilmek için DergiPark Sistemine üye olmanız gerekmektedir.

Diğer sorularınız için uygurarastirmalari@gmail.com adresine e-posta yazabilirsiniz.

 

YAZAR REHBERİ

Uluslararası Uygur Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanmak üzere gönderilecek çalışmaların aşağıdaki işlem basamaklarını izlemeleri gerekmektedir:

Dergipark yazar rehberi videosu için tıklayınız.

1. Dergiye yayınlanmak üzere çalışma gönderilmesi için sorumlu yazar tarafından TÜBİTAK Dergipark sistemine şahsi üyelik kaydı yapılması gerekmektedir. Dergipark sitemine kayıt olmak için https://dergipark.org.tr/tr/login linkinden açılan pencerelere kişisel bilgilerinizi girerek kullanıcı adınız ve şifrenizi oluşturabilirsiniz.

  1. Dergipark sistemine kayıt yapılmasının ardından yazarlar Uluslararası Uygur Araştırmaları Dergisi’nin makale gönderi paneline https://dergipark.org.tr/tr/pub/uygurlinkinden ulaşarak makalelerini ve dosyalarını yükleyip süreci başlatırlar.
  2. Uluslararası Uygur Araştırmaları Dergisi “yayın etiği”, “araştırma etiği” ve “yasal/özel izin belgesi alınması” ile ilgili uluslararası standartlara ve kurallara uygun yayın anlayışını benimsemiştir. Bu bakımdan çalışmaların sisteme yüklenmesi aşamasında etik kurul belgesi gerektiren çalışmalarla ilgili olarak “Etik Kurul Belgesi” de ek dosyalar olarak sisteme yüklenmelidir. Etik kurul belgesi gerektiren çalışmalar için bk. (Etik İlkeler ve Yayın Politikası)
  3. Başkalarına ait ölçek, anket, fotoğrafların kullanımı için sahiplerinden izin alınması ve bu hususun belirtilmesi; kullanılan fikir ve sanat eserleri için telif hakları düzenlemelerine uyulduğunun belirtilmesi gerekmektedir.
  4. Makalelerin Uluslararası Uygur Araştırmaları Dergisi’ne gönderilmesi, yayımı için başvuru olarak kabul edilir. Yayın için kabul edilen makalelerin yazarları, çalışmalarının telif haklarından feragat etmiş kabul edilirler. Telif Hakkı Devir Formuderginin sitesinde ilgili bağlantıda yer almaktadır. Yazarlar, bu formun imzalı-taranmış olarak sisteme yüklemekle
  5. Dergimize makale gönderen yazarların ayrıca orcid.org adresinden ücretsiz üyelik yaparak temin edecekleri ORCID kimlik numaralarını Dergipark sistemine girmeleri gerekmektedir.
  6. Çok yazarlı makalelerde araştırmacıların katkı oranı beyanı; ayrıca her makale için (varsa) destek ve teşekkür beyanı, çıkar çatışması beyanına yer verilmelidir. Form doldurup imzalanarak makale gönderimi öncesinde Dergipark sistemine (Çıkar Çatışması Bildirimi) yüklenmelidir. İlgili form için sağ panelde bulunan COPE Ek Beyanlar Formu‘na erişilebilir.
  7. Dergimizin yayın sürecindeki tüm editöryel iş ve işlemler, çift kör hakemlik değerlendirmeleri ve yayın aşamaları internet tabanlı şifre korumalı TÜBİTAK Dergipark sistemi üzerinden yürütülmekte; bu da yazarlara, hakemlere ve editörlere hızlı erişim imkânı vermektedir. Bu bakımdan sisteme yüklenmiş olan çalışmalarınızın tüm aşamalarını Dergipark üzerinden oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizle gireceğiniz “Kullanıcı Paneli”nden takip edebilirsiniz.

 

 

Prof. Dr. Adem ÖGER

Editör

Uluslararası Uygur Araştırmaları Dergisi Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.